Bardzo duże znaczenie dla człowieka ma rozwój jego najbliższego otoczenia. Daje mu to możliwość aktywnego uczestniczenia w lokalnym środowisku. Studia na kierunku Samorząd terytorialny i polityka regionalna pozwalają w pełni zrozumieć mechanizmy polityki regionalnej i otwierają wielkie perspektywy osobom kreatywnym. Studentami tego kierunku mogą zostać maturzyści, którzy otrzymali wysokie oceny na świadectwie dojrzałości z różnorodnych przedmiotów. Kierunek Samorząd terytorialny i polityka regionalna jest bowiem kompilacją wielu dyscyplin naukowych.

Sprawdź podobne kierunki studiów:

W trakcie studiów:
Pierwszy etap kształcenia trwa trzy, drugi etap - pięć lat. Absolwenci mogą zyskać tytuł licencjata albo magistra. Licencjaci chcący kontynuować naukę mogą dalej uczyć się na kierunku Samorząd terytorialny i polityka regionalna studiów, jak i na każdych studiach humanistycznych, czy też społecznych. O przyjęciu na studia decyduje konkurs świadectw. Cechy pożądane wśród osób ubiegających się o indeks, to: analityczny umysł, dociekliwość, chęć podnoszenia kwalifikacji, logiczne myślenie, zainteresowanie zagadnieniami społeczno-ekonomicznymi oraz politycznymi, podstawowa wiedza wyniesiona ze szkoły średniej. Studenci poznają zasady funkcjonowania administracji publicznej zarówno w Polsce, jak i w Unii Europejskiej. Zdobędą gruntowne wykształcenie w dziedzinie nauk społecznych, głównie socjologii, prawa i administracji oraz ekonomii i zarządzania. Teoretyczną podbudowę będziesz potrafili przełożyć na praktyczne działanie. Do głównych zadań absolwentów studiów na kierunku Samorząd terytorialny i polityka regionalna będzie należało: przyglądanie się działaniom administracji państwowej i formułowanie wniosków dotyczących efektów jej oddziaływania. Nabędą oni zatem umiejętności diagnozowania procesów ekonomicznych, politycznych i społecznych zachodzących w obrębie społeczności lokalnych. Nauczą się tworzyć projekty ukierunkowane na rozwój obszarów słabo rozwiniętych lub też nieumiejętnie zarządzanych. Zdobędą doświadczenie w promowaniu rozmaitych regionów oraz współpracowaniu z lokalnymi władzami i specjalistami zatrudnionymi w administracji publicznej. Zdobędą umiejętność płynnego komunikowania się w języku obcym, co ułatwi utrzymywanie kontaktów z partnerami spoza granic Polski. Dzięki praktykom i stażom w instytucjach administracji publicznej, studenci zdobędą cenne doświadczenie, które zaprocentuje w przyszłej karierze zawodowej.
 
Po studiach:
Na absolwentów tego kierunku czekają miejsca pracy w administracji państwowej, na stanowiskach urzędniczych. Osoby kończące kierunek Samorząd terytorialny i polityka regionalna sprawdzą się w roli ekspertów do spraw pozyskiwania funduszy z Unii Europejskiej na realizowanie różnych projektów rozwoju regionalnego i aktywności społecznej. Adepci tego kierunku studiów mogą zasilić też rozmaite instytucje państwowe działające na rzecz rozwijania i promowania Polski w świecie.
!-- Global site tag (gtag.js) - Google Analytics -->