Humanistyka drugiej generacji (Humanistyka 2.0) to kierunek studiów, który do obrazowania i wyrażania twórczej działalności człowieka używa nowych mediów, a do ich tworzenia nowych narzędzie i technologii. Dzięki takim rozwiązaniom zmienia się postać wielu tradycyjnych wytworów o charakterze humanistycznym i społecznym. Temu procesowi towarzyszy sieciowa filozofia pod nazwą Web 2.0 wg tej filozofii użytkownik z jednej strony może czerpać wiedzę z funkcjonujących już zasobów, ale z drugiej strony może je tworzyć. Rozumiana w ten sposób humanistyka tworzy możliwości dla nauki.

W trakcie studiów: 
Student w trakcie studiów może wybrać jedną z czterech specjalności: 
- pisarstwo i edytorstwo filmowe - student poza ogólną wiedzą humanistyczną zapozna się z wiedzą dotyczącą podstawowych typów i gatunków pisarstwa, dodatkowo pozna elementy warsztatu redaktora wydawnictw, w tym elementy korekty i adiustacji, a także zasady i normy komputerowego składu tekstu. Student nabywa więc umiejętności tworzenia rozmaitych wytworów pisarskich i ogłaszania ich w dowolnej postaci, 
- dziennikarstwo internetowe i social media - student poza ogólną wiedzą humanistyczną zapozna się z wiedzą na temat internetu i jego zasobów, w szczególności zaś z wiedzą dotyczącą dziennikarstwa internetowego, a także mediów społecznościowych. Pozna więc elementy warsztatu dziennikarza internetowego, a także marketera społecznościowego. 
- społeczeństwo informatyzacji i cyfryzacji - student poza nabyciem ogólnej wiedzy humanistycznej zapozna się z wiedzą na temat zaawansowanych technologii cyfrowych, a także wiedzą z zakresu zarządzania informacją. Student wykształci swoje umiejętności w zakresie zdobywania, przetwarzania i upowszechniania różnorodnych informacji, a także umiejętności tworzenia zasobów cyfrowych, repozytoriów, baz danych, bibliotek i archiwów cyfrowych, 
- badanie i projektowanie gier - student poza nabyciem ogólnej wiedzy humanistycznej zapozna się z wiedzą dotyczącą wielu typów i gatunków gier oraz miejsca i znaczenia gier/zabaw w kulturze. Dodatkowo, zdobędzie podstawy wiedzy z zakresu edukacji i zarządzania, niezbędne do wdrażania gier i gro-podobnych usług i systemów organizacyjnych w tych branżach. 
 
Po studiach: 
Absolwent po studiach znajdzie pracę w charakterze: pisarza, publicysty, krytyka, edytora, korektora, copywritera. Potencjalne miejsca zatrudnienie to: wydawnictwa, redakcje czasopism, redakcje portali internetowych, studia reklamowe, prowadząc własną działalność pisarską oraz pracując dla firm w dziale PR i marketingu.
!-- Global site tag (gtag.js) - Google Analytics -->