Etnolingwistyka jest to dziedzina badań lingwistycznych, której przedmiotem są wzajemne związki między językami, myśleniem, zachowaniem się człowieka i rzeczywistością, to znaczy między formalną strukturą języka panującą powszechnie a resztą kultury społeczności posługującej się danym językiem. Student etnolingwistyki zgłębia teorię językoznawcze, bada różnicę występujące w językach, a także szuka punktów wspólnych. Jeśli masz naturalny talent do nauki języków obcych, to etnolingwistyka jest kierunkiem dla Ciebie. Studenci uczą przynajmniej trzech języków obcych.

W trakcie studiów:

Studenci zdobywają wiedzę o ogólnych zjawiskach kulturowych wybranego regionu, uczą się języków obcych, z których co najmniej jeden ma charakter "niestandardowy". W progranie nauczania na kierunku etnolingwistyka znajdują się: wstęp do językoznawstwa, wstęp do etnologii i antropologii kulturowej, filozofia kultury, filozofia języka, logika matematyczna i semiotyka logiczna, socjolingwistyka, wstęp do informatyki, oprogramowanie użytkowe. Na blok przedmiotów specjalizacyjnych, składa się: praktyczna nauka języka specjalizacyjnego, kultura odpowiedniego obszaru językowego z elementami literatury, historia i geografia odpowiedniego obszaru językowego, fonetyka, psychologiczne aspekty technologii i terapii mowy, modelowanie dialogu człowiek-komputer, podstawy technologii mowy, terapia mowy i języka, podstawy programowania,sieci komputerowe, zagadnienia prawne działalności informacyjnej, statystykę matematyczną.

Po studiach:

Program studiów jest ukierunkowany na kształcenie wszechstronnych specjalistów zorientowanych w różnorodności języków naturalnych oraz kultur, co stanowi istotną zaletę w pracy zawodowej, zwłaszcza takiej, w której oczekuje się otwartości na nowe rozwiązania czy umiejętności szybkiego uczenia się nieznanych języków. Absolwenci etnolingwistyki mogą starać się o pracę w różnorodnych ośrodkach przetwarzania informacji, bankach, firmach przemysłowo-handlowych, tj. wszędzie tam, gdzie zarządzanie wspomagane jest nowoczesnymi środkami teleinformatycznymi. Są oni poszukiwani na rynku pracy również i z tego powodu, że wynoszą ze studiów dobrą znajomość kilku języków obcych oraz umiejętność pracy z komputerem w zakresie wystarczającym dla każdej instytucji.
!-- Global site tag (gtag.js) - Google Analytics -->