Ciągły rozkwit kaszubszczyzny zarówno w szkole, jak i w kościele spowodował naturalny wzrost zainteresowania językiem i kulturą Kaszub na Pomorzu w różnych instytucjach kulturalnych i państwowych. W związku z tym rośnie zapotrzebowanie na nauczycieli i profesjonalistów z odpowiednimi kwalifikacjami i wykształceniem do promocji i rozwoju tego regionu w Polsce. Wychodząc naprzeciw rosnącemu zainteresowaniu powstał nowy kierunek studiów: Etnofilologia kaszubska. Jeśli chcesz skupić się nad badaniem tego malowniczego regionu, zapraszamy do lektury!

Sprawdź podobne kierunki studiów:

W trakcie studiów:
Etnofilologia kaszubska integruje nauki humanistyczne i społeczne, nauka języka związana jest z nabywaniem wiedzy o Kaszubach (historia, literatura, język, kultura) i nabywaniem kompetencji zawodowych w dwóch specjalnościach:
- nauczycielskiej - nauczyciel języka kaszubskiego w klasach IV-VI;
- animacyjno-medialnej - zdobycie poszerzonej wiedzy i umiejętności w zakresie funkcjonowania instytucji kultury i współczesnych mediów, podstaw komunikacji społecznej i międzykulturowej, mechanizmów animowania aktywności kulturalnej mieszkańców regionu.
 
Po studiach:
Po etnofilologii kaszubskiej można znaleźć pracę w szkolnictwie, w administracji samorządowej na terenie Kaszub, gdzie oczekuje się znajomości języka kaszubskiego, w instytucjach kultury i w mediach regionalnych oraz jako dziennikarz lub edytor, korektor.
!-- Global site tag (gtag.js) - Google Analytics -->